Slovníček

Stručné vysvětlení některých pojmů

 

Adsorbce
separační proces, jehož principem je hromadění plynné látky ze směsi plynů nebo rozpuštěné látky v kapalině (adsorbátu) na povrchu pevné látky (adsorbentu) účinkem mezipovrchových přitažlivých sil.
Anoxický
bezkyslíkatý
Biomasa
pojem označuje veškerou organickou hmotu vzniklou prostřednictvím fotosyntézy, nebo hmotu živočišného původu. Tímto pojmem je často označována rostlinná biomasa využitelná pro energetické účely jako obnovitelný zdroj energie.
Enzymy
jsou jednoduché či složené bílkoviny, které katalyzují chemické přeměny v živých organismech.
Filtrace
metoda dělení pevné látky od kapaliny či plynu na porézní přepážce - filtru. Tekutina filtrem protéká, zatímco pevné částice filtr zachycuje.
Flotace
technologický postup využívající rozdílnou smáčivost práškovitých materiálů k jejich oddělování.Rozmělněná směs se intenzivně míchá ve vodě, kterou se probublává vzduch. Částice s hydrofobním povrchem ulpívají na vzduchových bublinách, které je unášejí na povrch vody. Zde se shromažďují ve formě pěny, která se mechanicky odstraňuje a dopravuje k dalšímu zpracování. K částicím s hydrofilním povrchem, dobře vodou smáčeným, vzduchové bublinky nepřilnou, takže sedimentují a vytvářejí na dně flotační odpad.
Flokulace
pochod, při němž dvě nebo více koloidních částic vytvoří agregát částic vázaných slabými silami.Vznikají shluky volně vázaných částic, velmi mírným zásahem mohou být agregáty převedeny zpět na koloidní systém
Hydrofilní
z řeckého hydor – voda, filo – miluji. Označuje afinitu( kladný vztah) určité atomární skupiny nebo povrchu k interakci s vodou (má tendenci být hydratována nebo vodou smáčena). Opakem je hydrofobní.
Koloidy
útvary vytvořené větším počtem malých molekul, které mohou tvořit tzv. koloidně disperzní soustavy např. pěna, emulze atd.Roztoky jsou nazývány nepravými, je na nich zřejmý zákal a nelze je oddělit běžnou filtrací.
Lipidy
jsou přírodní látky živočišného i rostlinného původu,přesněji estery vyšších karboxylových kyselin (nasycených i nenasycených ). Jsou nerozpustné ve vodě ( hydrofobní ), dobře rozpustné v organických rozpouštědlech a jsou energeticky velmi bohaté.V organizmu proto velice často slouží jako zdroj a zásoba energie.
Močovina
diamid kyseliny uhličité, H2N-CO-NH2,hlavní produkt vylučování dusíku u savců; člověk vylučuje močí asi 30 g močoviny za den. Je synthetisována především v játrech pomocí močovinového cyklu. Je výborně rozpustná ve vodě.Byla poprvé synthetisována Wöhlerem zahříváním kyanatanu amonného (první synthesa organické látky z látky čistě anorganické) NH4CNO = (NH2)2CO
Oxidačně - redukční reakce
při oxidačně-redukčních (redoxních) reakcích dochází k přenosu elektronů, přičemž se mění oxidační čísla některých atomů. atomy některých prvků při reakci elektrony ztrácejí (oxidují se), jiné elektrony přijímají (redukují se). takto můžeme rozdělit každý redoxní děj na dvě poloreakce : oxidace – reaktant předává své elektrony, jeho oxidační číslo roste, redukce – reaktant přijímá elektrony, jeho oxidační číslo klesá
pH
Kyselost neboli pH (anglicky potential of hydrogen), též vodíkový exponent je číslo, kterým v chemii vyjadřujeme, zda vodný roztok reaguje kysele či alkalicky. pH nabývá hodnot od 0 do 14 (platí pro vodné roztoky). Chemicky čistá voda má pH = 7, kyseliny od 0 do 7, zásady od 7 do 14.
Proteiny
(bílkoviny) jsou z aminokyselin složené vysokomolekulární přírodní látky s relativní molekulární hmotností 103 až 106. Proteiny jsou podstatou všech živých organismů.
Populační ekvivalent
je množství znečištění, které je stejné , jako znečištění tohoto druhu produkované denně jednou osobou.
Pufry
(tlumivé roztoky) udržují přibližně stejné pH v případě přídavku malého množství kyseliny nebo báze.Pufry jsou obvykle směsi slabých kyselin a jejich solí, nebo směsi slabých bazí a jejich solí (kyselina octová+ octan sodný, hydroxid amonný + chlorid amonný).Příklad: krev, udržuje stále pH cca 7,4
Sacharidy
(glycidy) jsou polyhydroxysloučeniny, obsahující v molekule karbonylovou (aldehydovou nebo ketonovou skupinu). Jsou přítomny ve všech organismech, kde plní několik významných funkcí: a) Tvoří některé strukturní molekuly (celulosa, chitin, pektiny, hemicelulosy,atd.) nebo jsou jejich součástí (stavební glykoproteiny,atd). b)podílejí na struktuře informačních molekul (DNA, RNA) . c) Tvoří pohotovou energetickou zásobu organismů (škroby, glykogen, sacharosa, glukosa). d) Jsou jednou ze základních živin heterotrofních organismů.
Sedimentace
je základní přirozenou metodou separace pevných látek a kapalin.Principem sedimentace je samovolné klesání pevných částeček vlivem větší měrné hmotnosti.I přes nástup nových technologií zůstávají sedimentační nádrže nepostradatelnou součástí úpraven a čistíren vody
Suspenze
heterogenní směs, např. jemně dispergované pevné látky v kapalině. Důležitým znakem suspenze je, že dochází k samovolnému, ale pomalému oddělení složek směsi (např. sedimentací). Suspenze kapalné nebo pevné látky v plynu se nazývá aerosol. Příkladem je např. zemská atmosféra, kde je ve vzduchu rozptýlen prach, saze, vlhkost, atd.
Ureáza
enzym katalysující hydrolysu močoviny: (NH2)2CO + 2 H2O = 2 NH3 + H2CO3. Vyskytuje se především u rostlin, mikroorganismů a bezobratlých živočichů.Používá se v analytice pro stanovení močoviny
Volutin
je zdrojem energie. Hromadí se v buňce při nadbytku fosforečnanů v prostředí a využívá se v době jejich nedostatku.