Všichni to známe. Příjdete domů a chcete zapnout počítač. Stisknete zázračné tlačítko a čekáte, než počítač naběhne. Pokud patříte do té hrstky neštťastníků, kam jsem donedávna patřil já, můžete si mezi tím jít uvařit kafe. Pokud pak máte velkou dávku štěstí, tak se s hrnkem teplého nápoje vrátíte k provoznímu počítači. Pokud však ne, může se vám stát, že váš počítač neustále chrčí, hrčí, seká se, otravuje vás s miliony žádostí, atp. Za chvíli se uklidní a vy můžete začít pracovat (ale to fakt jen někdy). Po asi 5 minutách si vzpomene na automatické aktualizace, začne vyžadovat restart a celá ta paráda může začít znova, jenom s tím, že dlouhotrvající konfigurace aktualizací u Windows Vista vám umožní upéct si ke kávě ještě toasty... Grumání si takovéto tempo jistě rádi užijí, ale co my ostatní?
Je to již nějakou dobu, co jsem se dozvěděl o existenci jiných operačních systémů, než jsou Windows. Po vyzkoušení Linuxu jsem se k “oknům” vrátil zpět. Operační systém s tučňákem totiž neměl nativní Adobe Photoshop, který mi docela chyběl. Jistě, existuje emulátor Wine, ale jeho konfigurace je spíš hračka pro geeky nebo programátory, než aplikace pro běžné uživatele. O něco později jsem se dozvěděl o světě Apple. O světě, kde počítače prostě fungují, bez zbytečných upozornění a chyb, kde je vše dokonale uživatelsky přívětivé, kde se nemusíte neustále prohrabávat nastaveními, abyste dostali to, co průměrný uživatel chce – stabilní a jednoduchý systém, který jej nezradí. A hlavně je kompatibliní s většinou softwaru renomovaných výrobců.
První věc, která mě ale zklamala, byla cena jejich produktů. Malé poměrné drahé notebooky či počítače s dosti vysokou cenou nevypadaly zrovna lákavě. Svět jablíčka dělá světem příjemného posezení u počítače zejména operační systém... ten ale na běžný počítač legálně nedostanete. Jelikož nejsem příznivcem pololegálních řešení, vrátil jsem se k Vistám.
Není ovšem tajemství, že výrobcem doporučená konfigurace zdaleka nestačí. Doporučený 1 GB paměti nestačí, a tak je potřeba rozšiřovat. Pokud máte klasický 32-bitový systém, narážíte na bariéru maximální hodnoty “ramky” 3GB. I to je ale málo. Vista je totiž jako malý obtloustlý chlapeček, který jí čím dál tím víc. Každé ráno se probudí a posnídá dvojnásobek včerejší porce. Maminka se pak nestačí divit, jak je její synek pomalý, a proč se mu neustále dělá špatně.
Konec listopadu znamenal i definitivní smrt mé důvěry v PC, jelikož v průběhu půlroku došlo k 3 závažným poškozením harddisku. A tak ohromnou krabici se spoustou kabelů nahradil malý bílý notebook s nakousnutým jablíčkem ve znaku. A hlavně s operačním systémem Mac OS X 10.6.2 Snow Leopard.
Hned při prvním startu mě překvapila rychlost bootování, a následně i vypínání počítače. I dnes se stíhá vypnout za necelých 5 sekund! A to i přesto, že grafické prostředí používá mnoho efektů, které by se mohly jevit jako velmi náročné na výpočetní výkon. A přitom okna z průhledným pozadím bez problémů fungují i na starších strojích. Kde tedy udělali soudruzi z Microsoftu při vývoji Vist chybu?
Samotné ovládání systému je velmi jednoduché. Pracovní prostředí se skládá ze spodní lišty. Ta je ze 2/3 zaplněna softwarem k použití. Zbylou třetinu zabírá libovolný prostor pro složky či pro koš. Samotná instalace programů je velmi jednoduchá. Prostě si je stáhnete z internetu a jednoduše je přetáhnete do složky “Applications” (používám anglickou verzi systému, i když lokalizace samozřejmě existuje). Horní lišta pak slouží jako hlavní panel jednotlivých aplikací. V její pravé části jsou pak umístěny hodiny, informace o stavu baterie, sítích a jiné ovládací panely dle výběru. Je zde také možné přepínat mezi různými pracovními plochami (na rozdíl od Windows umí Mac používat až 4 různé pracovní plochy zároveň). Je zde také funkce spotlight, která umí velmi rychle prohledávat celý počítač včetně aplikací a jednotlivých systémových funkcí.
Takhle bych mohl pokračovat dál, ale zde je to myslím zbytečné. Úkolem tohoto článku je informovat čtenáře community webu o alternativínch operačínch systémech, a ne rozpitvávat jednotlivé vlastnosti Macu. Své názory můžete samozřejmě psát do komentářů k článku. :-)
PS: Abych jen nechválil, musím přiznat Macům jednu vadu. Nejzákladnější bílý MacBook má totiž jednu nevýhodu. Jelikož je bílý, není vhodný pro čuňata, která u počítače jí... dostávat z něj čokoládu není žádná sranda. :-)
Zatímco vznikal tento článek si běžný uživatel Windows stihnul uvařit kafe, opéct topinku a pomalu se chystá rozmrazovat pizzu. Jeho systém však pořád nabíhá.
Text vyjadřuje autorův osobní názor a je psán s nadsázkou.
A co čeká čtenáře community webu v měsící únoru? Pár informací o skupině Kryštof, rozhovor nám přislíbil známý učitel tělocviku, pan Kazimír Palka.
autor: Samir datum: 13.01.10 komentářů: 3 přečteno: 3295x
Samir
Nejnovější články autora
Báječný den - Zajímavosti [06.04.10]
Facebook hloupější? - To, co se nám honí hlavou... [08.02.10]
Něco málo o jablku - Zajímavosti [13.01.10]
SuperStará soutěž? - Co studenty baví [19.11.09]
Rozhovor s PeadDr. Vladimírem Bittnerem - Interview s profesorem [18.10.09]
[03.02.10]
domorodec[03.02.10]
domorodec[22.01.10]
MajklLíbí se vám náš community web?
Ano, a jsem ochoten/ochotna příspívat na něj (1658)Ano, ale jen jej čtu (1367)Ne, je málo aktualizován, ale rád/a bych pomohl/a (1327)Ne, je málo aktualizován, ale pomáhat nehodlám (1385)Je mi úplně ukradený (1360)