Milí přátelé stromů,hledáme nový Strom roku! A je jedno, jak je vysoký nebo s...
Výsledky hlasování v anketě Evropský strom roku 2020 jsou na světě!Vítězi se stáva...
Vyberte v pořadí již 10. evropský strom roku Už 10 let po celé Evropě hledáme str...
Podvádějící mnich a „stará, zaprášená škatule", taková označení ve své době si vys...
Auto: článek je na webu National geogaphic Hlubokomořské ryby loví v hloubce 400 ...
V barevných nádobách na separovaný odpad často končí i odpad, který do nich nepatř...
Dne 7. 2. 2020 proběhl na naší škole již tradiční Den zdraví. V tomto roce jsme po...
V úterý 28. ledna navštívili studenti 4. ročníků biologického semináře Přírodověde...
Tento projekt je spolufinancován KÚ Ostrava v rámci dotačního programu Podpora en...
STUDENTSKÁ EKOLOGICKÁ KONFERENCE
U příležitosti mezinárodního Dne Země si Vás dovolujeme pozvat k účasti na studentské ekologické konferenci, kterou již pošesté pořádáme na naší škole.
Téma letošního ročníku je VODA PRO ŽIVOT
Přístup k pitné a nezávadné vodě patří v současnosti k nejpalčivějším otázkám, které je nutné řešit jak na mezinárodní, tak i na lokální úrovni. Tato problematika je zásadní pro udržitelný rozvoj lidstva a podle mínění mnoha odborníků se voda stane nejdůležitější surovinou 21. století. Období mezi lety 2005-2015 bylo nazváno Valným shromážděním OSN mezinárodním desetiletím „Voda pro život" a rok 2013 se stal celosvětovým rokem „vodní spolupráce".(1)
Podle zprávy OSN o lidském rozvoji se 1,1 miliardě lidí nedostává přístupu k nezávadné pitné vodě, 2,6 miliard lidí nemá přístup k základní kanalizaci a každoročně zemře na onemocnění, která jsou způsobena špatnou kvalitou vody, více jak 1,5 milionů dětí do pěti let. Podle některých prognóz se do roku 2025 zvýší množství lidí, kteří nemají přístup k pitné vodě až na dvě třetiny světové populace.(2)
Voda hraje klíčovou roli k dosažení všech Rozvojových cílů tisíciletí (Millennium Development Goals, MDGs). Třetí částí sedmého cíle tisíciletí „zajistit trvalou udržitelnost životního prostředí" je záměr „snížit na polovinu podíl lidí, kteří nemají trvalý přístup k nezávadné pitné vodě".(3)
V roce 2012 se také konala konference Hospodářské a sociální rady Rio +20, která se zabývala udržitelným rozvojem a přístupem k nezávadné a pitné vodě a navazovala na tzv. Earth Summit z roku 1992 a Agendu 21.(4)
______________________________________________________________________________________________
(1) SINGER, Martin. Přístup k nezávadné vodě je podle Rezoluce OSN základním lidským právem. Česká republika rezoluci nepodpořila. [online]. [cit. 2012-08-12].
(2) WATKINS, K. et al. Human Development Report 2006. Beyond scarcity: Power, poverty and the global water crisis. UNDP, New York, 2006. ISBN 0-230-50058-7. [online]. [cit. 2012-08-3]. .
(3) UNITED NATIONS. The Millennium Development Goals: Goal 7. [online]. [cit. 2012-08-10]. .
(4) ECOSOC: United Nations Conference on Sustainable Development (UNCSD) - Rio +20. [online].
______________________________________________________________________________________________
Našim cílem je vtáhnout do problematiky ochrany životního prostředí co nejvíce mladých lidí. Studenti si samostatně připraví výstupy (např. prezentace) na toto téma, kterou pak předvedou.
Práce bude prezentována před studentským publikem a měla by být pojata takou formou, která zaujme posluchače. Neklademe si za cíl, aby to byla vědecká přednáška, ale aby se do této problematiky „zakouslo" co nejvíce žáků. Věkovou kategorii neurčujeme, jde o přehlídku, která je zcela otevřená všem zájemcům o životní prostředí. Pracovní tým mohou tvořit max. 3 studenti. Mohou se však zúčastnit i jednotlivci.
Forma prezentace a způsob pojetí je zcela na studentech. K dispozici budou mít počítač, audiotechniku, dataprojektor, mikrofon apod.
Prezentace bude probíhat v multimediálním sále, ve kterém není možné taneční vystoupení.
Je možno např. prezentovat formou prezentací v ppt či jiných formátech, natočit krátký film, nebo např. napsat báseň, krátkou esej či fejeton. Vše záleží pouze na tvůrcích.
Všichni účastníci získají pamětní list a bude také udělena cena poroty a cena diváků.
Těšíme se na vaši účast!
DALŠÍ INFORMACE ZÍSKÁTE U SVÝCH VYUČUJÍCÍCH BIOLOGIE.
Přihlaste se nejpozději 25.března 2013!