Přejít na předmět:
M
F
CH
Bi
IVT
Z
D
ČJ
AJ
NJ
FJ
RJ
ZSV
ZEA
HV
VV
TV
zavřít

Gymnázium Františka Živného v Bohumíně | články | Rozvíjej se, žij, studuj u nás | biologie

biologie

  • úvodní strana
  • aktuálně
  • články
  • projekt
  • studijní materiály
  • maturita
  • fotogalerie
  • fórum
  • odkazy

  • Aktuálně

    Nominujte nový Strom roku!

    Milí přátelé stromů,hledáme nový Strom roku! A je jedno, jak je vysoký nebo s...

    Evropský strom roku - výsledky

      Výsledky hlasování v anketě Evropský strom roku 2020 jsou na světě!Vítězi se stáva...

    Evropský strom roku

      Vyberte v pořadí již 10. evropský strom roku Už 10 let po celé Evropě hledáme str...

    Články

    Vynálezy, které lidé nechtěli: Příliš revoluční geny Mendela a McClin...

      Podvádějící mnich a „stará, zaprášená škatule", taková označení ve své době si vys...

    VĚDCI ZACHYTILI HLUBOKOMOŘSKOU RYBU, JAK SEŽRALA CELÉHO ŽRALOKA

      Auto: článek je na webu National geogaphic Hlubokomořské ryby loví v hloubce 400 ...

    Nejčastější chyby při třídění odpadu pohledem odpadářů

      V barevných nádobách na separovaný odpad často končí i odpad, který do nich nepatř...

    Soutěže

    Projektový DEN ZDRAVÍ pro 1.A a 5.P

      Dne 7. 2. 2020 proběhl na naší škole již tradiční Den zdraví. V tomto roce jsme po...

    PROJEKT Vzděláním k lepší budoucnosti v 21. století

      V úterý 28. ledna navštívili studenti 4. ročníků biologického semináře Přírodověde...

    NOVÝ PROJEKT

      Tento projekt je spolufinancován KÚ Ostrava v rámci dotačního programu Podpora en...

    Anketa

    SLEDUJEME STAV SLŮNĚTE V ZOO OSTRAVA

     

    26.2.2014

    Od vydání poslední tiskové zprávy se situace s ostravským sloním mládětem nezměnila - stále se mateřského mléka nenapilo. Při dalším částečném uspání jeho matky a pokusu o navedení mláděte přes bezpečnostní bariéru ke strukům slonice bylo zjištěno, že její laktace již výrazně zeslábla. Mateřské mléko, které v současnosti Vishesh produkuje, je již natolik řídké, že i kdyby byl pokus o navedení úspěšný, mládě by se jím již nedokázalo uživit. S tím, že tato situace nastane, jsme již dlouhodobě počítali a nedalo se jí zabránit. Jedná se o přirozený cyklus tvorby mléka a sloní samici, na rozdíl od kontaktních domácích zvířat, prostě není možné mléko pravidelně oddojovat, aby se podpořila jeho tvorba. A protože každé další částečné uspání matky je velikým rizikem a zátěží pro její organismus, byl tento, pro pracovníky ostravské zoo vždy velmi riskantní pokus o navedení mláděte ke strukům, poslední.

    Z výše uvedených důvodů proto dále pokračujeme v pravidelném režimu krmení mláděte mléčnou náhražkou - vždy samozřejmě v co možná největší blízkosti jeho matky. Vishesh a celé ostravské sloní skupině tak chceme dát šanci, aby se dále vytvářely a upevňovaly rodičovské a sociální vazby mezi slonicemi.

    Na základě studia všech doposud shromážděných a postupně dále ověřovaných statistických informací z takřka celého světa o přežívání slůňat, která nikdy nepila v dostatečném množství mateřské mléko, se sloní samička narozená v Zoo Ostrava 4. 2. 2014 velmi pravděpodobně nedožije dospělosti ani se nezapojí do reprodukce.

    Zkušenosti, které ostatní sloní samice získají, však může do budoucna zúročit nejen její matka Vishesh, která před svým prvním porodem nikdy žádné mládě neviděla (a co je důležité - ani řádnou péči o něj), tak také mladá samička Rashmi, narozená v Zoo Ostrava 12. 4. 2011. Již nyní se ukazuje, že vztah, který je mezi Vishesh a jejím mládětem, je na úplně jiné úrovni, než po prvním porodu. Vishesh je klidnější, nechová se k mláděti agresivně, naopak má tendenci je bránit, považuje za normální, pokud se mládě kolem ní pohybuje a schovává se jí pod břichem atd. Tento vztah, byť možná v současnosti ještě křehký, bychom chtěli podpořit a vytvořit tak také Rashmi lepší výchozí podmínky pro odchov vlastního slůněte, než měla Vishesh.

    Pavilon slonů bude v následujících dnech návštěvníkům nepravidelně zpřístupňován na omezenou dobu. V případě, že sloni budou jevit jakékoli známky nervozity, bude pavilon opět dočasně uzavřen. Děkujeme všem našim návštěvníkům za pochopení a za trpělivost!

    Aktuální informace naleznete vždy na stránkách Ostravské ZOO.

    zdroj: www.zoo-ostrava.cz

     

     

    Aktuální zpráva o situaci v pavilonu slonů

    14.2.2014

    Situace v pavilonu slonů se od vydání poslední tiskové zprávy nezměnila. Dnes došlo k dalšímu částečnému uspání slonice Vishesh a pokusu o navedení mláděte ke strukům matky. Opět se jednalo z hlediska bezpečnosti ošetřovatelů o velmi riskantní krok, který musel probíhat přes ochrannou bariéru, neboť samice byla stále částečně při vědomí. Ačkoliv Vishesh ještě stále mléko má, mládě se ani dnes mateřského mléka nenapilo.

    Mládě samozřejmě neustále zůstává se svou matkou. Ošetřovatelé se při přikrmování mléčnou náhražkou snaží se slůnětem minimalizovat kontakt, aby fixace na člověka byla co nejmenší.

    Pavilon slonů je pro veřejnost i nadále uzavřený.

    zdroj:  zoo-ostrava.cz

     

    Aktuální informace o situaci v pavilonu slonů

    10.2.2014

    Situace v pavilonu slonů je v tuto chvíli v rámci možností stabilizovaná. Od vydání poslední tiskové zprávy pokračovaly a stále pokračují další takřka nepřetržité pokusy o to, aby mládě začalo pít mléko své matky. Reálná naděje, že se tak stane, je ale každý den menší a menší. K úspěchu bohužel nevedly ani velmi riskantní kroky, které pracovníci Zoo Ostrava v čele s veterinářem absolvovali během včerejšího večera a dnešního dopoledne. Jednalo se o dvojí částečné uspání Vishesh, kdy bylo žádoucí, aby samice zůstala stát a nelehla si, abychom mohli učinit pokusy o navedení částečně hladového mláděte ke strukům matky. Veškerá manipulace musela s ohledem na bezpečnost a životy pracovníků zoo probíhat přes ochrannou bariéru, neboť samice byla stále částečně při vědomí.

    Proto byl od dnešního poledne opět zahájen režim pravidelného přikrmování mláděte mléčnou náhražkou přes ochrannou bariéru. Děje se tak stále v co možná největší blízkosti jeho matky.

    Neustále také konzultujeme aktuální stav s ostatními kolegy z celého světa a sami hledáme další relevantní informace, které by jakkoli mohly v dané chvíli pomoci. Vzhledem ke specifičnosti našeho případu, kdy samice Vishesh není kontaktním zvířetem, je však naprostá většina doposud shromážděných informací, rad a zkušeností získaných při chovu slonů v přímém kontaktu v praxi v naší situaci nepoužitelná.

    Pavilon slonů zůstává pro veřejnost i nadále uzavřený.

    Pokud nastanou ve vývoji nelehké situace nějaké změny, budeme vás opět informovat.

    zdroj: www.zoo-ostrava.cz

     

    Další vývoj situace v pavilonu slonů

    7.2.2014

    Včera v dopoledních hodinách se podařil velmi riskantní zákrok, před kterým bylo nutné Vishesh podat uklidňující prostředky - oddělit mládě od matky, zavést mu sondu do žaludku, napojit je náhražkou sloního mléka a okamžitě je zase vrátit matce.  V následujících hodinách se ošetřovatelé opět pokoušeli nakrmit mládě z láhve, což se až do pozdních nočních hodin přes veškerou snahu nezdařilo.

    V průběhu dne ošetřovatelé vypozorovali, že mládě má tendenci olizovat ochranné látkové sítě. Proto vyzkoušeli metodu pokusu navození sacího reflexu u telat pomocí plen napuštěných mlékem. Mládě se o pleny začalo skutečně zajímat a aktivně z nich mléko cucalo. Postupnými kroky se ošetřovatelům podařilo mládě navést na náhražku mléka v láhvi a to z ní začalo sát. Slůně bylo schopné naráz vypít jeden litr. Během tohoto krmení byla Vishesh stále s mládětem a ošetřovatele nenapadala. V průběhu noci probíhalo krmení v pravidelných tříhodinových intervalech. Krmení bylo vždy ukončeno mládětem, které přestalo jevit zájem a od láhve odešlo.

    Je však nutné zdůraznit, že i přes tento první dílčí úspěch nemá mládě ani zdaleka vyhráno. Jedinou možnou cestou pro jeho zdárný odchov je, že začne pít mléko své matky. Ze zkušeností, které v chovu slonů v celém světě jsou, statisticky jednoznačně vyplývá, že přežívá a dospělosti se dožije jen mizivé procento mláďat, která jsou krmena výhradně jakoukoli náhradou mateřského mléka.

    Díky tomu, že po pravidelném krmení začalo mládě vyměšovat, měli ošetřovatelé možnost vysledovat, že se jedná o samičku.

    zdroj: ZOO-Ostrava

    Slonice Vishesh v ostravské zoologické zahradě porodila v noci na úterý,4. února 2014, své druhé mládě. Porod začal kolem třetí hodiny ranní a mládě přišlo na svět o hodinu později. Informovala o tom mluvčí zoo Šárka Kalousková. Slonici se jedno mládě narodilo už před třemi lety, po několika dnech bohužel pošlo.

     

    Mládě se narodilo po 647 dnech březosti. „Oproti prvorozenému samečkovi, který se narodil před třemi lety, je mládě výrazně vyvinutější, vitálnější a větší. Zatím si nejsme jisti pohlavím. Jeho matka se chová klidněji, není agresivní, když např. mládě upadne, pomáhá mu vstát a podpírá je," řekla mluvčí.

    Porod proběhl bez komplikací. Placenta vyšla ve čtvrt na sedm. „Z její váhy 19 kilogramů lze usoudit, že vyšla celá, takže bychom u samice neměli očekávat žádné poporodní komplikace. Situace však dále zůstává nejistá a nelze předvídat, jak se bude chování Vishesh dál vyvíjet. Doufáme však, že mladá samice zúročí své předchozí byť jen krátké zkušenosti s odchovem prvního mláděte a stane se pečlivou mámou," dodala mluvčí.

    Aby ošetřovatelé poskytli samici i mláděti dostatečný klid, zůstane na nezbytně nutnou dobu pavilón slonů uzavřený.

    zdroj: novinky.cz

     

    Aktuální informace o stavu mláděte slona indického

    6.2.2014

    Vzhledem k tomu, že se situace do včerejšího odpoledne nezměnila, a mládě samo nepřijímalo mléko od matky a ani se ošetřovatelům nepodařilo je nakrmit z láhve přes bariéry, rozhodli jsme se nakonec přistoupit k velmi riskantnímu kroku - mládě od samice na nezbytně nutnou dobu oddělit.  Vishesh je chována v tzv. chráněném kontaktu a není tedy zvyklá na přímý kontakt s lidmi, proto tento postup může ohrozit nejen mládě a matku, ale hlavně i životy ošetřovatelů. Mládě se nakonec oddělit podařilo a bylo zjištěno, že v současné době nemá dostatečný sací reflex. A ani v tomto okamžiku se je nepodařilo nakrmit náhražkou mateřského mléka. Přestože Vishesh po dobu oddělení na mládě neustále viděla, byla velmi silně nervózní. Po navrácení mláděte je bez problémů opět přijala.

    V průběhu celé noci stále pokračovaly pokusy o krmení z lahve v přítomnosti samice, což znamená značné nebezpečí pro ošetřovatele. Bohužel i tyto pokusy byly neúspěšné. Jelikož v českých zoo není žádná podobná zkušenost, během noci byli rovněž kontaktováni odborníci na tuto problematiku z celého světa. Podařilo se nám zjistit, že podobnou situaci řešili v několika málo zoo, kde se v některých z nich podařilo u mláděte po několikadenním dokrmování z lahve znovu sací reflex nastartovat, a to se poté naučilo pít mléko od své matky. Vždy však šlo o samice kontaktní, kdy je manipulace se zvířaty jednodušší a méně nebezpečná. To je ovšem velký rozdíl oproti situaci, ve které se nyní nacházíme my.

    Po dlouhé diskusi a nelehkém rozhodování jsme se během dnešního rána rozhodli přistoupit k nakrmení mláděte sondou přímo do žaludku, pokud se nám však podaří je znovu od matky oddělit. Jde od krajní řešení celé složité situace a přijali jsme toto rozhodnutí s vědomím, že ne vždy je takový zákrok úspěšný.

    zdroj: zoo-ostrava.cz


    [zpět]

    školní rok:   datum: 04.02.14   zhlédnuto: 822x   autor: Pastuchová J.