suplování

Článek:

Vánoční zvyky

Připravil jsem pro vás výpis (a jejich následnou přípravu) typických vánočních zvyků, ze kterých budete určitě alespoň jeden znát. Možná i více. A možná se přiučíte i nějakému novému, který letos vyzkoušíte na vlastní kůži. To už nechám na vás..

 

Lití olova

Nad plamenem se na kovové lopatce rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Připraví se nádoba s vodou, kovový lavor a tekoucí olovo se do ní opatrněn naráz vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu (komu) je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká. Olovo má nízký bod tání a jde to snadno.

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, ale kolmo na osu, napříč. Obě poloviny se všem ukáží a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Tohoto zvyku se není třeba bát. Vybírejte zdravé, velké jablko. A nezapomeňte - od štědrovečerní večeře se nevstává!

Pouštění svíček

Připraví se lavor s vodou a staré vánoční svíčky (viz dále). Rozpůlí se několik vlašských ořechů a do prázdných polovin jeho skořápek se nakapaným voskem upevní vždy po jednom úlomku vánoční svíčky. Lodičky se zapálenými svíčkami se nechají plout po vodě. Říká se, že pokud se lodička drží při kraji nádoby, její majitel se bude celý rok držet doma. Jestliže lodička pluje ke středu nádoby, vydá se do světa.
Vánoční svíčky jsou občas ještě vidět v drogeriích, nebo ve stáncích. Jsou asi 6 mm tlusté, šroubovicové, různé barvy. Používaly se a místy se ještě používají na vánoční stromeček. Poezie vánoc je s těmito svíčičkami úplně jiná, než s dnes běžnými elektrickými. Pozor, jsou ale nebezpečné, nebezpečí požáru je poměrně značné, zvláště pohybují-li se v blízkosti stromku děti bez dozoru. Je také třeba svíčky vhodně umístit, aby nemohly zapálit větev nad sebou. Svíčky se na stromek upevňují pérovou svorkou na větve. Na této svorce je malý držák svíčky a pod ním kroužek na odkapávající vosk.

Půst

Na Štědrý den se zachovává až do večera přísný půst. Dětem, které se nemohou dočkat se slibuje, že vydrží-li nejíst, uvidí zlaté prasátko.
Ke společné večeři se zasedá, když vyjde první hvězda.

Stíny

Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.

Střevíc

Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.

Šupiny

Pod talíře se štědrovečerní večeří se dává několik kapřích šupin, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz.

Pečení vizovického pečiva

Vánoční svícny, ozdoby na stromek, drobné dárky pro přátele, různé figurky a plno dalších věcí podle vaší fantazie.

U štědrovečerní večeře

Chystá se o jeden talíř navíc, pro náhodného hosta. Pod talíř se schová zlatý penízek. Šupinky z kapra pro štěstí, a aby se nás držely penízky. Od slavnostní večeře se nesmí vstát, ani kdyby někdo bušil na dveře, protože ten, kdo vstane, do roka zemře.

 

To je z těch základních tradic zhruba vše. Tak, a teď se přiznejte. Najde se mezi vámi někdo, komu je něco z toho blízké? Abych nebyl pozadu, tak já jsem kamarád minimálně se čtyřmi z těchto zvyků:)

Zdroj: www.stripky.cz

 

autor: mr.j   datum: 24.12.07   komentářů: 0   přečteno: 1729x



mr.j
mr.j
Nejnovější články autora
VÁNOCE 2008  -  To, co se nám honí hlavou... [24.12.08]
Když konec není všechno  -  Co studenty baví [22.05.08]
Nadšenci jazyků - malá pomůcka!  -  odkazy [20.04.08]
Majáles OU 2008  -  Akce, koncerty, srazy [16.04.08]
Život, ale velice zvláštní  -  To, co se nám honí hlavou... [16.03.08]



Komentáře k článku

k článku nebyl doposud napsán žádný komentář

Přidej komentář

povinné položky jsou označeny *

*jméno:

*text:



*odpověz na otázku:

Ve kterém městě se nachází naše gymnázium? (bez interpunkce, pouze malá písmena)



nahoru tisk

úvod redaktoři učitelé nástěnka články bazar foto stahuj fórum kontakt

created by Jan Valuštík | www.valustik.com