Jak už nadpis napovídá, káva není pouze rostlina, jejíž bobulovité plody po usušení příjemně voní, a jenž dodává energii, ale je to také lahodný nápoj, který pijí všichni lidé po celém světě. Může být společníkem od rána až do večera. Nikde není určeno žádné dávkování kávy, takže to jednoznačně znamená, že káva není lék, jak si možná někteří lidé myslí, ale je to přírodní dar, který nám ten pocit léku mnohdy dává. Pojďme si říct blíže něco o její historii, jak se vyrábí a třeba se dozvíte i něco, co jste dosud ještě nevěděli..
Trochu z historie a produkce..
Už v dávných dobách tenhle "zázrak" znali. Nikdo sice neví, kde a kdy se přesně káva ve společnosti objevila, ale okolo 6. století na Arabském poloostrově ve státě Jemen už existovaly kávové plantáže. Nebylo divu, že se toto místo stalo také nejrušnějším na světě. První zmínky o kávě nejsou sice podloženy žádnými existenčními důkazy, avšak hovoří o nich mnoho bájí, pohádek a legend, které se v mnoha státech uchovávají dodnes. Odtuď také pochází pravděpodobně původní slovo, z kterého káva vznikla. A to ze slova arabského původu"qahwah", jenž bylo původně označení pro víno. Také se říká, že kávovník pochází z provincie Kaffa v Etiopii, odkuď byl název pro kávu odvozen. Ale kávu takovou, jakou ji známe dnes, kdysi vůbec neznali. Lidé tehdy nevěděli, k čemu by se mohly takové plody používat, a tak je pouze žvýkali, než sami zjistili, že můžou být semlety a vařeny ve vodě.
Jen tak mimo téma, asi to nebylo vůči jejich zubům vůbec prospěšné, když se říká, že "kdo má žluté zuby, měl by přestat pít kávu" a oni ji dokonce ještě žvýkali, což si myslím muselo být ještě horší. Dnes už to ale nemusí být vůbec pravda, protože existuje tolik různých prostředků, jak si zuby udržet bílé, že bychom si to ani nedovedli představit. To jsme ale odbočili k jinému tématu, takže zpět ke kávě.
Největšími vývozci kávy ze Střední a Jižní Ameriky jsou státy Brazílie, Kolumbie, Kostarika, Jamaika, Mexiko, Peru, Ekvádor, Kuba, Panama, Venezuela a Guamatela. Převážnou častí produkce je kvalitní Arabica (viz Druhy kávy). V Africe pak převládají státy Etiopie, Keňa, Uganda, Angola, Zair, Togo, Madagaskar, Jemen a Tanzánie. V těchto oblastech se často pěstuje také Robusta. V pacifické oblasti jsou nejvýznamnější producentské země Indonésie, Jáva, Sumatra, Papua Nová Guinea, Vietnam, Filipíny, Laos, Srí Lanka a Indie. Zdejší produkce je zaměřena převážně na Robustu.
Kávovník je malý, stále zelený strom, pěstovaný ve vlhkém tropickém pásmu. Ze 60 druhů kávy, které jsou nám známy, se jen tři druhy pěstují extenzivně. Káva arabika, špičkové chuti. Káva robusta, která se těžko sklízí, ale je velmi odolná. Káva liberica se pěstuje pouze v západní Africe a Malajsii. Poptávka po této kávě je, pro její velmi specifickou chuť, velmi malá. Nejvýznamnější v produkci je samozřejmě káva arabika. Největšími rozdíly mezi kávovníkem arabika a robusta jsou především v rozmanitosti chutí a obsahu kofeinu. Káva arabika je aromatičtější a obsahuje méně kofeinu než robusta.
Zpracování
Není zdaleka jednoduché vytvořit z kávových plodů ten ladný aromatický mok, bez kterého si většina z nás nedokáže představit lepší odpočinek. Po sklizni, což taky není žádný med, musí kávová zrna projít dvěmi důležitým procesy. Pak se teprve může hovořit o vývozu a prodeji.
a) pražení kávy
Pražení kávy je jednou z nejdůležitějších operací v procesu zpracování. Velmi pomalým procesem se zelená, nepoživatelná zrna přeměňují na klasickou kávu, tak jak ji známe z obchodu, a vytváří se typická vůně a chuť. Vlivem vysoké teploty 160-220 °C dochází uvnitř kávového zrna k chemické reakci, kdy se přeměňuje škrob na cukr, tvoří se a odbourávají různé druhy kyselin a bílkoviny se mění na peptidy, které se vylučují jako oleje. Zároveň dochází k odpařování vlhkosti a oxidu uhličitého, čímž se vytváří uhlík. Neobyčejně významnou roli během celého pozvolného procesu hraje přesná regulace teploty a času pražení. Pro obohacení aroma a chuti se v některých zemích ke konci pražení přidávají některé druhy koření, například skořice, hřebíček nebo zázvor, které velmi příjemně upraví finální vjem.
b) mletí kávy
Kdysi se káva mlela mezi dvěma kameny jako obilí nebo na ručním mlýnku. V současné době je možné kávu zakoupit mletou a vakuově balenou, nebo si nechat umlít zrnkovou kávu přímo v obchodě. Pamatujte však na to, že mletá káva poměrně rychle ztrácí své aroma.
Nejčastěji připravované druhy kávy
Espresso, Cappucino, Macchiato, Latte, Turecká (arabská) káva, Mocca káva, Alžírská káva, Irská káva (Isrish Coffee), Americano (American Coffee) a Frapé (ledová káva). Každý druh je svým způsobem charakteristický. Jak v množství daného druhu kávy, tak smetany, či šlehačky anebo i nějaké jiné přidané tekutiny.
Závěrem..
Takže k závěru bych chtěl ještě dodat, že pokud jste doposud neměli tu správnou příležitost okoštovat tento aromatický nápoj, tak vám doporučuji z vlastní zkušenosti, abyste tak učinili. Já sám jsem jednou zkusil a od té doby si vždy najdu chvilku, abych si ji vychutnal.
Použité zdroje: www.kava.cz
autor: mr.j datum: 27.12.07 komentářů: 0 přečteno: 2605x
mr.j
Nejnovější články autora
VÁNOCE 2008 - To, co se nám honí hlavou... [24.12.08]
Když konec není všechno - Co studenty baví [22.05.08]
Nadšenci jazyků - malá pomůcka! - odkazy [20.04.08]
Majáles OU 2008 - Akce, koncerty, srazy [16.04.08]
Život, ale velice zvláštní - To, co se nám honí hlavou... [16.03.08]
Líbí se vám náš community web?
Ano, a jsem ochoten/ochotna příspívat na něj (1647)Ano, ale jen jej čtu (1330)Ne, je málo aktualizován, ale rád/a bych pomohl/a (1320)Ne, je málo aktualizován, ale pomáhat nehodlám (1368)Je mi úplně ukradený (1328)